Aukcja – sposób na tanie odzyskiwanie należności

Odzyskiwanie długu zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami, które musi ponieść wierzyciel. Zapomina się tym samym, że upowszechnienie informacji dotyczących nieregulowanych należności jest zdecydowanie tańsze, aniżeli pozostałe sposoby na odzyskanie dobra pieniężnego od partnerów biznesowych. Doświadczenie pokazuje, że niekiedy już zapowiedź wystawienia danych faktur na aukcje skutkuje uregulowaniem zobowiązania.

Bierność względem długów

Coraz częściej można spotkać się z tak zwanymi zatorami płatniczymi. Innymi słowy, dłużnicy nie trzymają się terminowości przy opłacaniu danych faktur. Specjaliści zaobserwowali nagminnie występujący ten problem w branży spożywczej oraz budowlanej. Celowe zwlekanie z uregulowaniem zobowiązań, powoduje wymuszenie udzielenia bardzo taniego kredytu kupieckiego od kontrahentów. Co więcej, jako, że zauważa się wzrost tych zachowań, nie przewiduje się odmiany i terminowości w spłacaniu faktur.

Znaczna część przedsiębiorców, zdradza, że w przypadku nie regulowania zobowiązań, decyduje się na zaciągnięcie kredytu obrotowego, poprawiającego płynność finansową. Z roku, na rok coraz większym uznaniem cieszy się również factoring. Ostatecznym działaniem jest oddanie sprawy firmie windykacyjnej. W tym przypadku należy liczyć się również z wysokimi kosztami, które przekraczają niekiedy 35 procent z tytułu prowizji.

Sprzedaż długów

Jednym z najtańszych rozwiązań jest wystawienie nieuregulowanych należności na specjalne aukcje. Nie gwarantuje to jednak stu procentowych zysków. Co więcej, jako, że w świecie interesów, liczy się renoma i dobre imię danej firmy, do spłacenia należności wystarczy sama chęć wystawienia faktur dłużnika na aukcje. Fakt o niespłaceniu ich nie rzadko wiąże się ze stratą kontrahentów, a niekiedy nawet może dojść do upadłości danego przedsiębiorstwa.

W Polsce, platformą do przeprowadzani aukcji względem niespłaconych należności jest Internetowa Giełda Długów, którą rekomenduje Polski Związek Windykacji. Mimo, że możliwość ta jest stosunkowo nowa, to cieszy się dużym uznaniem. Wpływ na to z pewnością ma bezpłatne działanie w jej obszarze. Zazwyczaj największą popularnością cieszą się dokumenty z przekroczonym terminem płatności od miesiąca do maksymalnie dwóch lat. Tym samym najmniej poszukiwane są sprawy świeże, nieprzekraczające 90 dni przedawnienia.

Co więcej, na giełdzie znajdują się długi opiewające na kwoty kilkudziesięciu złotych, jak i liczące sobie setki tysięcy złotych. Do zainteresowanych zaliczają się przede wszystkich właściciele małych oraz średnich przedsiębiorstw. Koszta związane z egzekucją długu w innym rozwiązaniu są dla nich zbyt kosztowne.

Przystąpienie do działania

Celem dokonania działań na danej platformie, należy się uprzednio zarejestrować. Z kolei sama faktura, przeznaczona do sprzedaży powinna być obszernie, ale i rzetelnie opisana.

Konieczne jest podanie między innymi takich danych jak:
• firmowy NIP,
• osobowość prawna,
• całościowy adres,
• data wystawienia oraz terminowości faktury.

Wierzyciel, w celu zwiększenia wiarygodności może dołączyć do aukcji skan danej faktury. Co więcej, firma sprzedająca daną fakturę, może posługiwać się specjalnym nickiem, a rzeczywiste dane będą wiadome tylko zarządzającym portalem. Należy również pamiętać o określeniu ceny wystawionej faktury. Wystawca musi liczyć się z możliwością wystąpienia pytań ze strony potencjalnych kupców.

Przed bezpośrednim wystawieniem aukcji, warto zawiadomić jeszcze raz dłużnika. Nie rzadko wówczas dochodzi do spłaty należności, dzięki czemu nie musi dojść do tak radykalnych działań.

Portal aukcyjny sposobem na inwestycje

Serwis wypełnia niejako zadanie tytułem pośrednika pomiędzy sprzedającym, a kupującym daną fakturę. Umożliwia skontaktowanie obu stron, pozostając przy tym na neutralnej pozycji. Koniecznością jest stworzenie umowy, którą również można pozyskać z portalu aukcyjnego.

Wierzyciel musi być świadom ryzyka. Portal aukcyjny nie gwarantuje wyegzekwowania całej należności. Co więcej, nabywca będzie oczekiwać premii, stanowiącej wynagrodzenie za podjecie się tak niepewnej inwestycji.

Niezależnie od terminowości danej faktury, wystawiane są na kwotę opiewającą faktyczne koszta w niej zawarte. Pamiętać jednak należy, że jest to wyłącznie cena wywoławcza. Ostateczna cena, tożsama jest z tą, która pojawia się w indywidualnej negocjacji.

Najdroższymi fakturami są te świeże. Najczęściej wystawiane są po trzech miesiącach niespłacenia zobowiązania. Wysokość ceny jest spowodowana niskim ryzykiem niepłacenia zaległości.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments