Co warto wiedzieć o windykacji z udziałów?

Czy możliwa jest windykacja z udziałów? Skuteczna windykacja z udziałów z firmą windykacyjną. Zajęcie komornicze udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozbawienie dłużnika praw do spółki. Odsunięcie osoby zadłużonej od przedsiębiorstwa i firmy.

Odzyskiwanie należności jak wiadomo nie jest czymś prostym i dostępnym dla każdego. Należy posiadać odpowiednie umiejętności oraz wiedzę teoretyczną. W wielu przypadkach zdarza się, że właśnie działania windykacyjne są bardziej potrzebne i przynoszą większe sukcesy, aniżeli egzekucja komornicza. Dłużnicy są na tyle bystrzy, że potrafią skrupulatnie ukryć poszczególne elementy swojego majątku, tak by nie doszło do zajęcia komorniczego. Wówczas praktycznie niemożliwe jest dokonanie egzekucji komorniczej, którą nakazał sąd. Dotyczy to także windykacji z udziałów.

Warto, więc już na samym początku zadbać o odpowiednią osobę, która podejmie się działań windykacyjnych. Jest to klucz do sukcesu, którym z kolei jest niewątpliwie odzyskanie należnych środków pieniężnych. W przypadku udziałów w spółce można mówić o windykacji oraz prowadzeniu egzekucji komorniczej, ponieważ udziały stanowią składnik majątku danej firmy. Istnieje możliwość nie tylko zajęcia praw z tytułu udziału w danej spółce, ale również zajęcie całego udziału.

Pamiętać należy, że między innymi komornik musi powiadomić o wykonanym zajęciu określoną spółkę. Zgłasza to także sądowi rejestrowemu, który musi nanieść zmiany w aktach rejestrowych danej spółki. Co więcej, zawiadomić on musi o tym zajściu samego dłużnika. Ten ostatni informowany wówczas jest również o zakazie zbywania, czy też obciążania zajętych już udziałów. Nie ma on także już prawa do świadczeń, które związane są z zajętymi udziałami.

W przypadku jeśli zajęcie ma egzekucja z prawa udziału w konkretnej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, należy pamiętać, że ta posiada odrębne, specyficzne zasady. Cenny jest jednak fakt, że jest to instrument, po który może, a wręcz musi powołać się każdy wierzyciel, któremu przysługuje takie prawo. Wszelkie działania, możliwości, ale i ograniczenia zostały zapisane i są skrupulatnie aktualizowane w polskim prawie.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments