Jak bezpiecznie nawiązać współpracę?

W dzisiejszych firmach niemalże standardem stało się odraczanie płatności różnym kontrahentom. Klienci chętniej nawiązują współpracę z tymi firmami, które są w stanie zaoferować dłuższy termin przeznaczony na uiszczenie rat. Co ciekawe, w dłuższym przedziale czasowym okazuje się, że z dłuższych terminów korzystają nie tylko klienci, ale również firmy. Warto jednak pamiętać, że w związku tym dominuje kontrahent, który otrzymuje towar. Aby jednak wybrać najlepszego współpracownika, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad biznesowy. Sprawdzenie kontrahenta powinno odbyć się jeszcze przed podpisaniem umowy.

Kontrahent, który nie trzyma się zasad oraz warunków umowy bywa wyjątkowo uciążliwy dla przedsiębiorstwa. Niespłacone zależności przyczyniają się między innymi do zatorów płatniczych. Jeśli zjawisko to się przedłuża, również przedsiębiorca może zamienić się w dłużnika. Warto jest więc zabezpieczyć się dokonując specjalnej weryfikacji kontrahenta, a ściślej mówiąc prześwietlić jego wiarygodność.

Aktualnie istnieją dwa rodzaje weryfikacji kontrahentów. Pierwsze są bezpłatne, z kolei inne wymagają nakładu pieniężnego. W pierwszym wypadku istnieje wiele różnego rodzaju środków. Ponadto, warto wiedzieć, że niekiedy lepiej ponieść minimalne koszta, niż tkwić w niezdrowej sytuacji przez dłuższy czas. Kontrahenta można sprawdzić na przykład w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku, kiedy jest nim spółka osobowa, z powodzeniem można skorzystać ze specjalnej strony internetowej. Istnieje także możliwość przejrzenia wszelkich możliwych opinii, które zostały umieszczone na forach i różnego rodzaju blogach, cy stronach internetowych. Poprzez wykonanie prostego telefonu, można również w ten sposób sprawdzić, czy faktycznie dana firma działa. Równie dobrze, można żądać od kontrahenta przedłożenia zaświadczenia o nadaniu numeru REGON, NIP, czy innych rejestracyjnych dokumentów.

Aktualnie można również znaleźć wyżej opłacane sposoby weryfikacji kontrahentów. Warto je brać pod uwagę przede wszystkim w sytuacjach, w których współpraca jest bardziej zaawansowana i opiera się o większe kwoty. W innym przypadku faktycznie może okazać się to mało opłacalne. Najważniejsze jest to, by w ogóle sprawdzić wiarygodność przyszłego współpracownika.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments