Jak wygląda praca windykatora?

Zarówno na temat samego windykatora, jak i jego pracy panuje wiele stereotypów, w których niekiedy prawdy nie ma w ogóle. Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl po wypowiedzeniu słowa „windykator” przed oczyma staje postawny mężczyzna, którego zachowanie oraz wyraz twarzy ma wywołać strach oraz natychmiastowa spłatę wszystkich długów. Co ciekawe, niektórym kojarzy się nawet z przemocą czy to psychiczną, czy co gorsza fizyczną. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Warto wiedzieć, by nie prawić fałszywych sądów.

Na czym tak naprawdę polega praca windykatora?

Z roku na rok pogłębia się zjawisko niespłacalności zaciągniętych zobowiązań przez dłużników. Skutkiem tego, zawód windykatora stał się powszechny na polskim rynku. Do jego obowiązków należą przede wszystkim wszelkie zgodne z prawem działania, mające na celu odzyskanie za wierzyciela zaległych środków pieniężnych od jego dłużnika. Swoją pracę wykonują przede wszystkim przy pomocy Internetu oraz telefonu. Jednak, gdy to nie przynosi oczekiwanych rezultatów muszą osobiście spotkać się z dłużnikiem. Ten rodzaj windykacji jest zdecydowanie najbardziej skuteczny.

Skuteczny windykator musi posiadać zarówno szeroką wiedzę z zakresu prawa, jak i umiejętność komunikacji z drugim człowiekiem. W większości ofert pracy podreślane są takie cechy jak na przykład: znajomość języków obcych, doświadczenie w zawodzie, wyższe wykształcenie, ale i umiejętność obsługi komputera. Do cenionych atutów zaliczyć można prawo jazdy.

Nieodzowną cechą windykatora są umiejętności interpersonalne, zdolności do negocjacji, wysokie opanowanie, determinacja, wysoka odporność na stres, dążenie do osiągnięcia wyższych celów. Profesjonalny windykator musi również posiadać bardzo wysoką kulturę osobistą, gdyż nieustannie pracuje z ludźmi o różnych temperamentach.

Praca windykatora przeznaczona jest osobom, które nie stronią od kontaktów z innymi ludźmi. Do ich zainteresowań powinno należeć rozwiązywanie problemów osób, które potrzebują pomocy i wsparcia. Nie mogą bać się wyzwań i niepewności, gdyż to ich codzienność. Jako, że zazwyczaj windykatorzy wynagrodzenie mają uzależnione od prowizji zleceń, ich wynagrodzenie jest zdecydowanie ponadprzeciętne. Wiąże się również z ogromną satysfakcją powiązaną z umiejętnością rozwiązywania cudzych, niekiedy bardzo zawiłych problemów.

Windykatorzy znajdują zazwyczaj pracę w specajlistycznych firmach windykacyjnych. Na terenie naszego kraju znajduje się ich nawet kilkaset. To świadczy o tym, jak szerokie jest zjawisko niespłacania długów. To jednak nie jedyna możliwość. Pracę można również znaleźć w większych przedsiębiorstwach. Z racji na wielość transakcji, wiele z nich musiało się pokusić o stworzenie specjalnego działu windykacji. Innym rozwiązaniem jest pozyskanie pracy w bankach, gdzie dochodzi do nieustannego zaprzestawania spłaty zobowiązań.

Sama windykacja to nic innego jak proces, który opiera się na wszelkich staraniach zmierzających do uregulowania należności. Mogły one powstać z różnych powodów, na przykład: zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, czy sprzedaży towarów. Pamiętać jednak należy, że wszelkie metody, jakie stosują windykatorzy nie mogą opierać się na zastraszaniu, grożeniu, czy też odbieraniu gotówki dzięki sile fizycznej.

Aby stać się prawomocnym windykatorem należy posiadać odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim należy byś osobą ponadprzeciętnie komunikatywną. Nieodzowną częścią tego zawodu jest również umiejętność skutecznej negocjacji. Te ostatnie nie polegają na zastraszaniu, czy groźbach, a właśnie na umiejętnych pokierowaniem rozmowy oraz wykorzystanie wszelkich możliwych aspektów w sprawie. Kolejną kluczowa sprawą jest wysoka cierpliwość oraz stanowczość, która nie przeradza się w agresję.

Pierwsze działanie, jakie podejmuje windykator to zaznajomienie się ze sprawą. Gdy już chociażby częściową wie na czym ona polega, może wykonać telefon do dłużnika. W ciągu dnia, windykator może przeprowadzić wiele takich rozmów i to z dowolnego miejsca. Co więcej, nie wiąże się to z wysokimi kosztami. Musi jednak pamiętać o tym co ma mówić i w jaki sposób. Ton głosu jest bardzo istotny, gdyż dłużnik nie widzi jak się dana osoba zachowuje, tylko w jaki sposób mówi.

Oprócz kontaktu telefonicznego możliwy jest również ten pisemny. Dłużnik wówczas może się zreflektować, ponieważ na własne oczy widzi, że to już nie są żarty. Bez tego kroku nie byłby możliwy kontakt osobisty. Wówczas obraz staje się pełniejszy i windykator wie w jaki sposób najlepiej wpłynąć na dłużnika. Z całą pewnością to najlepsze rozwiązanie, chociaż niekiedy wcale nie musi do niego dojść.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments