Na czym polega windykacja faktur?

Szybka windykacja zaległych faktur. Najlepsze oferty kancelarii prawniczych względem odzyskania należności za faktury. Popraw kondycję firmy – ściągnij należności od dłużnika. Tania windykacja faktur 100% online. Dobre sposoby na windykację z faktur wobec nierzetelnego klienta.

Nawiązanie współpracy, czy też ogólne korzystanie z usług danej jednostki, zobowiązuje klienta do uregulowania należności za wystawione faktury. Umownie, zazwyczaj zostaje wyznaczony określony czas na zapłatę. Jest jasnym więc, że kontrahent musi w całości uregulować zobowiązanie. Co jeśli jednak się na to nie zdecyduje? Czy można bezkarnie ignorować faktury?

Wystawione faktury są niejako powiązaniem pomiędzy wierzycielem, a klientem korzystającym z jego usług. Obie strony przy tej czynności jasno ustalają wspólnie oraz akceptują konkretne warunki. Jako, że jest ona podpisana przez obie strony, wierzyciel jest zobowiązany do wykonania danej usługi, z kolei klient do uregulowania należności za nią. W tym momencie bardzo ważne jest respektowanie wszystkich warunków, a w tym okresu przeznaczonego na wpłatę gotówki.

Przebieg windykacji faktur

W przypadku naruszenia przepisu, a co za tym idzie brak terminowego uregulowania należności wiąże się z koniecznością podjęcia działań windykacyjnych. Te z kolei rozpoczynają się od nawiązania chociażby telefonicznego kontaktu z dłużnikiem. Podczas niego ma się na uwadze przede wszystkim dowiedzenie się dlaczego nastąpiło zaprzestanie regulowania należności oraz ustalenie nowego, obowiązującego i jednocześnie ostatecznego terminu przeznaczonego na spłatę.

Jeśli dłużnik nadal nie reguluje swoich należności, sprawa przybiera nieco innego tempa. Wierzyciel wysyła do niego powiadomienia poprzez e-mail, czy sms z informacją o naliczaniu odsetek karnych oraz dotycząca samego faktu, że zobowiązanie nie zostało uregulowane. W dalszej kolejności decyduje się na wysyłanie pisemnych monitów. Te są dość kosztowne, jednak opłaty za nie ponosi dłużnik. Przez to właśnie koszta są zdecydowanie wyższe, aniżeli skorzystanie z możliwości chociażby przedłużenia terminu spłaty zobowiązania.

Co ciekawe, monity nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Część wierzycieli wówczas decyduje się na oddanie sprawy do sądu. Z całą pewnością czynność ta jest bardzo korzystna. Co więcej, to właśnie dłużnik pokrywa wszelkie koszta związane z całym procesem sądowym. Po jego przebiegu komornik ma prawo do zajęcia majątku dłużnika, dzięki czemu faktury wierzyciela zostają w pełni uregulowane.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments