Skuteczna windykacja lokali komunalnych

Czy można windykować najemcę lokalu komunalnego? Szybka windykacja dłużnika z mieszkania komunalnego. Państwowy lokal windykowany przez sąd. Skuteczna windykacja. Wyrzucenie dłużnika z lokalu. Wpis do Krajowego Rejestru Długów. Etapy windykacji komunalnej.

Konieczność podjęcia działań windykacyjnych bardzo często kojarzona jest z próbą oszustwa. W obecnych, ciężkich czasach nie jest to jednak do końca prawdą. Zdarza się, że dłużnik nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań, ponieważ stracił pracę, czy ciężko zachorował. W takich przypadkach bardzo ciężko liczyć na pomoc. Dodatkowym utrudnieniem jest zamieszkiwanie w mieszkaniu komunalnym. Co ciekawe również ono łączy się z kosztami i opłatami.

Działania windykacyjne względem lokali komunalnych

Zaprzestanie regulowania należności, tożsame jest z wszczęciem działań windykacyjnych . Aby nie doszło do eksmisji, warto najpierw postarać się o to, by doszło do spłaty zaległych należności. Niemniej jednak, gdy już musi dojść do zajścia związanego z windykacją dochodzi do wysłania zarówno najemcom, jak i osobom korzystających z lokali komunalnych bez prawnego tytułu specjalnych wezwań do zapłaty. Jeśli działanie to nie przynosi rezultatów, musi dojść do wypowiedzenia umowy najmu.

W dalszej kolejności następuje skierowanie sprawy do sądu, skutkiem czego dochodzi do przejęcia windykacji przez komornika. Ma on prawo i obowiązek wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jakby tego było mało, dłużnik zostaje wpisany również do rejestru wszelkich nierzetelnych dłużników w Krajowym Rejestrze Długów.

W przypadku tego ostatniego dochodzi uprzednio do poinformowania najemcy o zamiarze dokonania wpisu w przypadku dalszego nieregulowania należności przez dłużnika. W sytuacji, gdy wówczas nie dochodzi nawet do kontaktu z wierzycielem ma on prawo do wpisu w KRD.

Kto może podjąć działania windykacyjne?

Warto również wiedzieć, że każdy ma prawo do wszczęcia działań windykacyjnych. Nie trzeba tolerować nierzetelnych klientów, czy lokatorów. Warto podjąć chociażby podstawowe działania. W przypadku, kiedy nie przynoszą skutków oczekiwanych, sprawę można oddać do sądu. Wówczas zajmie się nią komornik, który zwróci wyegzekwowane środki pieniężne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *