Skuteczność w negocjacjach

Przeprowadzenie skutecznej negocjacji, wymaga wcześniejszego przygotowania. Dotyczy to zarówno spraw biznesowych, jak i windykacyjnych. Bez wątpienia po części decyduje to o powodzeniu podejmowanych rozmów. Doświadczeni przedsiębiorcy przekonali się nie jednokrotnie, że bez rzetelnego przygotowania się negocjacje nie idą w zamierzonym kierunku. Podejmowanie wiążących decyzji podczas rozmów może przynieść niekorzystne skutki. Dzieje się tak, gdyż emocje nie są najlepszym doradcą. Co więcej, nieprzygotowany negocjator nie jest w stanie zareagować na możliwe zarzuty, wymówki, czy zastrzeżenia. A tym samym dobrowolnie decyduje się na świadome niepowodzenie.

Największe ryzyko pojawia się podczas negocjacji windykacyjnych. Ich głównym celem jest polubowne odzyskanie należności od kontrahentów. Ponadto, na względzie należy mieć również przyszłość. Profesjonalne zachowanie może zachować dobre relacje biznesowe, które są nie rzadko kluczowe dla danego przedsiębiorstwa. W związku z tym wcześniejsze przygotowanie odgrywa tutaj podstawową rolę, której rzetelny negocjator nie może przeoczyć.

Jak się przygotować?

Kluczowym zabiegiem jest rozszerzenie kilku zagadnień. Pierwsze z nich dotyczy zamierzonych celów. Kolejne to nadanie im priorytetów. Nie mniej ważne w przygotowaniu się do negocjacji jest ustalenie granic negocjacyjnych. Warto zadbać również o określenie tematów, których nie warto poruszać. Bardziej zaawansowane jest już ustalenie strategii oraz własnej taktyki.

Jako, że w negocjacjach windykacyjnych istotne są różnego rodzaju szczegóły, warto przeanalizować wszelkie zapiski z wcześniejszych spotkań, czy rozmów telefonicznych. Profesjonalni negocjatorzy wiedzą, że to właśnie w niby nieistotnych szczegółach tkwi sukces. Wbrew pozorom przydatne z owych rozmów są takie dane jak: data, czas trwania, ustalenia, czy w końcu obietnice. Niemniej jednak pamiętać należy, że to tylko połowa sukcesu. Drugą część stanowi stanowczość oraz umiejętność wykorzystania posiadanych informacji.

Warto również zatroszczyć się o rzetelne przeanalizowanie dokumentacji, w skład, której wchodzą: umowy, zlecenia, korespondencja z danym kontrahentem, czy podpisane aneksy i wykonane płatności. To właśnie nimi można zainspirować się, ale i wyciągnąć wiele korzystnych wniosków.

Wyzbycie się głębszych emocji

Niezależnie od przygotowanie, duże znaczenie ma samo nastawienie. Towarzyszące wątpliwości w słuszność, ale i powodzenie negocjacji może rzutować na niekorzyść wierzyciela. Pojawić się mogą błędy oraz uleganie, które natychmiastowo wykorzysta dłużnik.

Sam kontrahent brak przygotowania może odebrać bardzo negatywnie. Dyskusja na temat pieniędzy powinna odbywać się na równym poziomie.

Co więcej, przy negocjacjach finansowych, pojawiają się głębokie emocje. Bardzo szybko może dojść do wzburzenia. Za tymi ostatnimi, windykatorzy wprost nie przepadają. Innymi słowy, w każdej sytuacji należy panować nad własnymi emocjami i zachować asertywność. Zdarzają się przypadki, że należy hamować własne emocje, ale i te, które przejawia druga strona.

Detale nie mniej ważne

Doświadczenie w negocjacjach pokazuje jak ważne jest odpowiednie przygotowanie, ale i samo zachowywanie się. Nie mniejszą rolę odgrywa również odpowiedni ton głosu. Negocjatorzy nie rzadko pragną przeciwnika wyprowadzić z równowagi, przez co straci swoją pewną pozycję.

Co więcej, warto zadbać o odpowiednie miejsce spotkania. Bardzo ważna jest stosowna godzina, czy pozostałe, mogące wpłynąć na relację szczegóły. Brak jakiejkolwiek ze wspomnianych umiejętności można z powodzeniem nadrobić na wszelkich warsztatach, które tworzą i prowadzą profesjonaliści, znający się na negocjacjach wyższej rangi.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments