Windykacja bez wyroku sądowego – to jest możliwe!

Błyskawiczna windykacja wierzytelności bez zaangażowania sądu. Odzyskanie środków pieniężnych od dłużnika przez wierzyciela. Spłata należności bez wyroku sądowego. Sprawdź w jaki sposób uregulować zaległości płatnicze swoich klientów. Najlepsze firmy windykacyjne dostępne w Polsce -ranking.

Większości osobom windykacja kojarzy się z ciągłymi kłótniami pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, które trwają w nieskończoność. Jakby tego było mało, uważa się, że ich rozwiązanie tylko i wyłącznie może nastąpić w sądzie. Ten ma wydać stosowny wyrok, by komornik mógł przejść do zajęcia poszczególnych części majątku osoby zadłużonej, zalegającej ze spłatą zobowiązania u wierzyciela.

W rzeczywistości windykacja należności odbywa się nieco inaczej. Znaczna część zainteresowanych charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą, dzięki czemu nie dochodzi do kłótni, a tylko i wyłącznie efektywnych rozmów. Wierzycielom zależy na tym, by nie oddawać sprawy do sądu. Nie dość, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to jest bardzo czasochłonne i utrudniające codzienne funkcjonowanie, w tym zarządzanie firmą, czy większym przedsiębiorstwem.

Aby nie doszło do oddania sprawy do sądu, a co za tym idzie nadania sprawie wyroku sądowego, wierzyciele decydują się na wykorzystanie metod miękkiej windykacji. W tym celu najważniejsze jest podjęcie porozumienia. Można je pozyskać tylko i wyłącznie na bazie wspólnych rozmów. Wierzyciel musi w nich odkryć dlaczego dłużnik zaprzestał spłacać swoje należności. Wówczas również wyznacza mu kolejny termin, który jest ostatecznym względem spłaty zobowiązania. Jeśli wierzyciel jest wyrozumiały, a dłużnik przedstawił swoją ciężką, nagłą sytuację, ten pierwszy może pokusić się o odstąpienie naliczenia dodatkowych odsetek za zwłokę. Z całą pewnością działanie to poprawi ich relacje i zmotywuje dłużnika do spłaty należności.

Niemniej jednak w sytuacji, w której dłużnik nie dostosowuje się do kolejnych poleceń wierzyciela, ten może zacząć wysyłać monity ponaglające do spłaty. Pamiętać należy, że są one dość kosztowne, w związku z czym, można wybrać inną formę miękkiej windykacji. Zaliczyć do niej można na przykład osobiste wizyty u dłużnika. Mają one na celu pewniejszą rozmowę z kontrahentem. Wówczas dłużnik krępuje się i widzi, że sprawa jest poważna. Wierzyciel może także stanowczo zaznaczyć, że jeśli należności nie zostaną uregulowane, sprawa zostanie oddana do sądu. Ta informacja bardzo korzystnie wpływa na znaczną część dłużników.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments