Windykacja we wspólnocie mieszkaniowej

Szybka windykacja długów wspólnotowych. Ranking najlepszych firm windykacyjnych 100% online. Skuteczne odzyskanie należności od nierzetelnego dłużnika. Szybkie regulowanie należności z udziałem sądu. Drogie monity dla dłużnika. Zabezpiecz wspólnotę przed nieuczciwymi lokatorami.

Coraz niższe pensje, a w tym tak zwane „śmieciowe” umowy przyczyniają się między innymi do powstawania coraz większych zadłużeń wśród Polaków. Zaciągając kredyt, niekiedy nie są w stanie utrzymać terminowego regulowania należności. Co więcej, dotyczy to także wspólnot mieszkaniowych, gdyż ich członkowie zalegają nieustannie z uregulowaniem opłat. Nie byłoby większego problemu, gdyby nie fakt, że zaległości wprowadzają chaos w całej wspólnocie. Dotyczy to zarówno wydatków bieżących, jak i planowania modernizacji, czy innych remontów.

Wspólnoty mieszkaniowe przejawiają wiele bardzo pozytywnych cech. Potrafią stworzyć zwartą grupę, której przyjemnie jest ze sobą współżyć. Jednak wystarczy, że pojawi się jedna osoba, która notorycznie zalega z płatnościami comiesięcznymi, a pojawia się dysharmonia. Wówczas nie ma już spójności, a w rezultacie może nawet dojść do rozwiązania wspólnoty. Aby jednak do tego nie doszło, koniecznością jest w odpowiednim momencie wprowadzić działania windykacyjne wobec dłużnika.

Jak przebiega windykacja we wspólnotach mieszkaniowych?

Zarówno dłużnicy, jak i cała wspólnota powinni pamiętać, że wspólnoty mieszkaniowe opisane są w różnego rodzaju przepisach prawa. W związku z tym, naruszenie zasad umożliwia wszczęcie windykacji. Pierwszymi działaniami jest oczywiście skontaktowanie się z dłużnikiem. Jeśli nie ma możliwości osobistego spotkania, z powodzeniem można wykorzystać telefon. Ponadto na dalszym etapie można wprowadzić ponaglenia poprzez e-mail, czy sms. Jeśli te działania nie skutkują niczym pozytywnym, czyli dług nie zostaje uregulowany, koniecznością jest wysyłanie oficjalnych monitów. Są to pisemne wezwania do zapłaty. Mimo, że nazwa brzmi łagodnie, to w rzeczywistości dłużnik pokrywa za nie koszta, które niekiedy sięgają nawet kilkudziesięciu złotych.

W przypadku braku reakcji na pisemne monity, przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej sprawę może oddać do sądu. Ten wyda stosowny nakaz, który uprawomocni komornika do wszczęcia egzekucji komorniczej. Wówczas wierzytelności wspólnoty zostają zaspokojone z majątku dłużnika.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments