Windykacja wewnętrzna w małych i średnich firmach

Najlepszy model windykacji przeznaczony dla małych i średnich firm. Który rodzaj windykacji wybrać? Zasady prowadzenia skutecznego procesu odzyskania zaległych należności. Firma windykacyjna a własne działania – co wybrać? Profesjonalne podejście do dłużnika.

Modele działań windykacyjnych

Prowadzenie działań które mają za zadanie zdyscyplinowanie dłużnika do regularnej spłaty zobowiązania wiąże się z wyborem modelu działań windykacyjnych. Mowa tutaj między innymi o windykacji wewnętrznej, która zakłada, że wszystkie działania prowadzone są bezpośrednio przez wierzyciela. W jego kompetencji spoczywa na przykład oddelegowanie poszczególnych osób, które zajmą się windykacją dłużników. W miarę możliwości finansowych może równie dobrze stworzyć osobny dział, który zajmować się może windykacją zaległych należności.

Pozostałe modele windykacji – zewnętrzny oraz mieszany mają nieco inne zastosowanie. W przypadku tego pierwszego sprawami zadłużeń klientów zajmuje się osobna firma, która zostaje powołana wyłącznie do tego celu. W przypadku windykacji mieszanej sprawa zostaje załatwiana przez wierzyciela oraz jego dział, niemniej jednak wyłącznie do pewnego momentów. Gdy zostanie on osiągnięty, sprawa trafia do firmy windykacyjnej.

Model windykacji a rozmiar firmy

W przypadku małych i średnich firm, zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się windykacja wewnętrzna. Po pozostałe modele windykacji sięgają między innymi duże korporacje, czy firmy, które nie chcą inwestować swoich pieniędzy w prowadzenie odrębnego działu. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjne jest samodzielne zaangażowanie, stąd największym zainteresowaniem cieszy się windykacja wewnętrzna.

Zasady skutecznej windykacji

Należy pamiętać, że aby windykacja wewnętrzna miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, należy spełniać określone czynniki. Przede wszystkim mowa tutaj o opracowaniu specjalnych procedur oraz restrykcyjne ich przestrzeganie. Bardzo ważne jest również stosowanie umiejętne negocjacji i narzędzi windykacji polubownej. Pamiętać należy, że sankcje należy stosować i nie można ich unikać. Wręcz zakazany jest brak konsekwencji oraz składanie niespełnionych obietnic.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments