Złote zasady postępowania z dłużnikiem

Mimo, że dłużnik to też człowiek, należy z nim postępować według ściśle określonych zasad. Posiada on niekiedy zdecydowanie inne priorytety, aniżeli powinien mieć. Z kolei opóźnienia z płatnościami tak naprawdę dotykają większość przedsiębiorców oraz nawet osób prowadzących małe, gospodarcze działalności jednoosobowe. Aby nie dać się oszustom i naciągaczom, warto wiedzieć jak postępować z nimi.

Zdrowe relacje, ciągły kontakt

Wierzyciele powinni zdawać sobie sprawę, że w życiu występuje wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Mogą się one przytrafić także ich dłużnikom. Najlepszym sposobem jest po prostu utrzymanie poprawnego kontaktu między sobą. Nie wszystkie zaległości w płatnościach opierają się o nieuczciwość kontrahenta. Niekiedy nie trzeba nawet kierować sprawy do sądu, co swoją drogą jest bardzo kosztowną działalnością, a wystarczy skontaktować się z dłużnikiem. Dzięki temu zachowane są także dobre, korzystne stosunki handlowe.

Terenowa windykacja

Aby zapewnić sobie skuteczność terenowej windykacji warto zadbać o to, by skorzystać z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Jako, że pracownicy są nie dość, że przeszkoleni to doświadczeni, dzięki czemu z powodzeniem odzyskują przeterminowane należności pieniężne. Bardzo często ta windykacja jest konieczna, ponieważ, bez bezpośredniego kontaktu dłużnicy nie zawsze decydują się na regulację zaległości.

Wpis do rejestrów BIG

W celu zmobilizowania dłużnika to płatności, warto zgłosić jego dane do BIG, czyli Biur Informacji Gospodarczych. Dłużnicy bardzo niechętnie podchodzą do negatywnego upubliczniania swoich danych, stąd część z nich bardzo gwałtownie spłaca całość długu, by tylko nie trafić do jednego z rejestrów. Co więcej, aby zgłosić dłużnika, nie trzeba nawet posiadać prawomocnego wyroku sądowego.

Odsprzedanie wierzytelności

W przypadku długotrwałych procesów odzyskiwania wierzytelności, niekiedy warto zdecydować się na sprzedaż wierzytelności. Największe znaczenie tego działania jest widoczne wtedy, kiedy wierzycielowi potrzebna jest gotówka już teraz. Zdarzyć się może, że w ostatecznym rozrachunku koszta procesowe są wyższe niż wartość wierzytelności. Jest to więc solidne zabezpieczenie. Pieniądze uzyskuje się od razu, więc nie trzeba przechodzić niepewnych chwil, które towarzyszą całemu działaniu.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments