Złote zasady postępowania z dłużnikiem

Mimo, że dłużnik to też człowiek, należy z nim postępować według ściśle określonych zasad. Posiada on niekiedy zdecydowanie inne priorytety, aniżeli powinien mieć. Z kolei opóźnienia z płatnościami tak naprawdę dotykają większość przedsiębiorców oraz nawet osób prowadzących małe, gospodarcze działalności jednoosobowe. Aby nie dać się oszustom i naciągaczom, warto wiedzieć jak postępować z nimi.

Zdrowe relacje, ciągły kontakt

Wierzyciele powinni zdawać sobie sprawę, że w życiu występuje wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Mogą się one przytrafić także ich dłużnikom. Najlepszym sposobem jest po prostu utrzymanie poprawnego kontaktu między sobą. Nie wszystkie zaległości w płatnościach opierają się o nieuczciwość kontrahenta. Niekiedy nie trzeba nawet kierować sprawy do sądu, co swoją drogą jest bardzo kosztowną działalnością, a wystarczy skontaktować się z dłużnikiem. Dzięki temu zachowane są także dobre, korzystne stosunki handlowe.

Terenowa windykacja

Aby zapewnić sobie skuteczność terenowej windykacji warto zadbać o to, by skorzystać z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Jako, że pracownicy są nie dość, że przeszkoleni to doświadczeni, dzięki czemu z powodzeniem odzyskują przeterminowane należności pieniężne. Bardzo często ta windykacja jest konieczna, ponieważ, bez bezpośredniego kontaktu dłużnicy nie zawsze decydują się na regulację zaległości.

Wpis do rejestrów BIG

W celu zmobilizowania dłużnika to płatności, warto zgłosić jego dane do BIG, czyli Biur Informacji Gospodarczych. Dłużnicy bardzo niechętnie podchodzą do negatywnego upubliczniania swoich danych, stąd część z nich bardzo gwałtownie spłaca całość długu, by tylko nie trafić do jednego z rejestrów. Co więcej, aby zgłosić dłużnika, nie trzeba nawet posiadać prawomocnego wyroku sądowego.

Odsprzedanie wierzytelności

W przypadku długotrwałych procesów odzyskiwania wierzytelności, niekiedy warto zdecydować się na sprzedaż wierzytelności. Największe znaczenie tego działania jest widoczne wtedy, kiedy wierzycielowi potrzebna jest gotówka już teraz. Zdarzyć się może, że w ostatecznym rozrachunku koszta procesowe są wyższe niż wartość wierzytelności. Jest to więc solidne zabezpieczenie. Pieniądze uzyskuje się od razu, więc nie trzeba przechodzić niepewnych chwil, które towarzyszą całemu działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *